Количка

0 артикула
Добре дошли в нашия магазин! Регистрация
     

Дамски комплекти

Сватба

Българската народна сватба е богата на традиции и символика тържество, което носи в себе си многовековната история на българската душевност и бит. И точно както се разказва в народните приказки “ на тежката българска сватба , три дни яли пили и се веселили”, пиршеството било няколко дни, като целият този сватбен период е изпълнен с много “адети” (обичаи, традиции, обреди). Тези обичаи са изпълнени със символизъм, като някои от тях са запазени и в съвременната сватба, но други се преоткриват с огромен интерес.

Днешните ритуали на хвърляне на жито, ориз или парички, откупуването на булката, разчупването на питката и захранването на младоженците, кумското хоро и ритането на менчето са добре познати, но все повече хора ги съчетават и с оригиналните обреди на ритуалното бръснене на младоженеца, сплитането на невестата, изработването на кумското дръвце, краденето на предмет от дома на младоженката, предаване на семейния огън от свекървата на снахата и наричането на китки, което заменя хвърлянето на булчинския букет.

Символиката на българската сватбена царемония се откроява и във фолклорните костюми. Бялото и червеното са основните цветове в сватбеното облекло, които символизират мъжкото и женското, небето и земята, свързани в свещен брак по между си. Бялото е символ на женското начало, на чистотата и девствеността, а червеното на мъжкото начало, на огъня и плодородието. За този ден младоженците, както и гостите на тържеството обличат своите празнични носии, съобразени с етнографския си регион. Традиционният костюм представлява знакова система с всяка една от съставящите го дрехи и съхранява обобщено познание за света или се използва за постигане на магически ефект.

Ризата с шевица е първата и може би най-важна дреха от облеклото на българина и според вярванията оформя неговата идентичност. Нейното място в носията е като основен носител на знаците на социалния живот. Тя непосредствено докосва кожата и е първият пласт, който предпазва човешкото тяло от външни вредни влияния и зли сили. Ризата е свещена. Изработва се от лен или коноп (памучни платове), защото се е смятало , че тези материи имат предпазваща сила, а невъзможността нишките в ръкава да бъдат преброени се приема за сигурна защита срещу уроки. Ризата е богато извезана с традиционни символи и шевици, които според вярванията закрилят от зли очи и беди.

Затова и брачната риза е с много пищна орнаментика.Тази риза внимателно се съхранява до старостта като облекло за рая. Вярвало се е, че в рая, по ризата ще се познаят мъжът и жената и ще се съберат.

 

 

Горните дрехи: сукман за невестата, елек и потури за младоженеца, се изработват от вълна. Вярванията са, че вълната принадлежи на земята и отделя един от друг световете. Вълната символизира плодородие, богатство и щастие, което значение се предава и на изработените от нея облекла.

Венчалната дреха на булката е пищно украсена с флорални или анималистични украси, защото трябва да бъде “натруфено” или “наперено” така, като че ли жената ще литне. Птицата и нейните пера са често изобразявани в празничната премяна.  Те са носител на плодородие или принадлежност към рода.

 

 

Особен акцент в женският костюм е престилката, която се нарича и фута, фуста или прегач. Освен, че маркира социалния статус на жената, тя е знак за местопроизход и символизира плодовитостта. В някои райони венчалната носия се състои от напластени няколко на брой престилки една върху друга с различна декорация като пожелание за няколко бремености.

 

 

Важна част от сватбените одежди на напременената невеста са нейните накити. Коланът с пафти е знак, разграничаващ омъжената жена от момата и е  годежен дар от младоженеца. Вярва се, че се подаряват на годеницата, за да може да я крепят докато е бременна. Металните пафти, наричани още и чапрази, освен че са символи на плодовитост, се смята, че отразяват и отблъскват злото. По време на сватбата с колана се опасва не само булката, но и всички направени от нея дрехи (нейният чеиз).

Изящно сватбено украшение представлява и наниза от пендари, който представлява няколко реда наредени дребни монети. Младоженката гордо ги носи, като показва пред обществото големината на своята зестра. Още от малки момичетата събират паричките, които редят като черупки една върху друга, защото са вярвали, че така ще могат да си купят съпруг.

Празничната премяна на булката включва задължителното обуване на кожените обувки, подарени й за сватбата. Момите нямат право на обувки, затова и лазарките са боси, но невестата притежава най-често кожени обувки, които съчетава с чорапи в бял цвят или с извезани с червен конец против уроки.

 

Костюмът на младоженеца е не по-малко интересен от този на булката. Младият мъж носи специална зетска риза, която е с най-богата везбена украса. Връхната му дреха е без ръкав и се носи разтворена отпред като остава по-голяма част от ризата открита. Елекът е пищно украсен от разноцветен гайтан, разположен по ръбовете, пазвите, предниците или джобовете. При някои етнографски региони женихът носи връхна дреха, наречена “чепкен” с декоративни висящи ръкави, отново красиво декорирани. Потурът е изобилно украсен с гайтан, поради което на места се  нарича още “гайтанлии”. Орнаментиката е най-често във формата на ромб около джоба или предимно на крачолите. Изключителна е ролята на пояса не само мъжкия фолклорен костюм, но и в самите сватбени обреди. Червеният цвят е предпочитан и е символ на плодовитост и готовността за брак.

Отличителен белег за новото семейно положение на мъжа е поставената вдясно на пояса кърпа, която е дар от неговата годеница и се пази до неговото погребение, за представяне в отвъдното.

Женихът както и булката за разлика от ергена вече има право да носи кожени обувки, които носи с черни чорапи. Правото на обувката се получава на сватбата, свързва се с младоженското облекло и от този момент отбелязва семейният статус.

Калпакът е важен елемент от мъжката народна носия. Смята се, че е допустимо мъжа да ходи гологлав само, когато тъжи, когато е в черква или плаче за смъртта на своите родители. Младоженеца украсява калпака си с китка от чимшир и пауново перо, вързани с червен конец, за разлика от ергена който поставя китката от лявата си страна.

При организирането на фолклорна сватба не бива да се забравят и кумовете и родителите на младоженците, които имат важна роля при изпълнението на ритуалите. Всеки от тях трябва да бъде облечен с празнична носия, която разкрива красотата на фолклора. Гостите също следва да се съобразят с тематиката на тържеството и да спазят съответният етно-дрескод, като облекат поне риза с шевици. Красив спомен за тях от този неповторим ден можете да им направите като ги дарите със символични подаръчета: кърпички с бродерия, магнитчета с музикални инструменти като тъпанче или гайдичка , мускал с розова вода или малки бурканчета с мед.

 

За подготовката на този специален ден можете да се обърнете към фирма “Мели-М” ООД, която е утвърден производител на национални костюми и традиционни фолклорни сувенири. Големият български електронен магазин за народни носии www.nosii.comпредлага на своите клиенти огромно разнообразие на облекла от всички етнографски региони, като има огромен опит в реализирането на костюми, аксесоари и принадлежности за етно-сватби. При нас ще можете да поръчате както облеклата на младоженците, така и тези на кумовете, сватовете и гостите и на малките шафери. Не се притеснявайте, ако не познавате традициите или типичните за Вашият регион костюми, защото нашите професионални съвети ще Ви помогнат да осъществите своите мечти. Ние ще подготвим и необходимите ритуални принадлежности като: месала за празничната пита, кърпичката на младоженеца и ще Ви предложим типичните за сватбените одежди накити: пояси, колани, пафти, пендари, косичници, забрадки, както и обувки: кожени цървули или скарпини с чорапи с автентичен дизайн. Освен костюмите в нашият продуктов каталог, ние предлагаме и изработка на облекла по модел на клиент, така че ако желаете да възпроизведем типичната носия за Вашето семейство, просто ни изпратете нейна снимка и ние ще я ушием по Ваши размери.

За тези, които все пак не настояват сватбата да бъде като от едно време, но харесват символиката на традиционните обреди, можем да предложим класически сватбени облекла с елегантна декорация, вдъхновена от българската шевица и фолклор, което ще превърне сватбата Ви в неповторимо преживяване.

Face